Bringing Europe Together
“Veríme, že je čas prebudiť potenciál, ktorý v sebe stredná Európa má a premeniť ho na produktívne úsilie o spoločné dobro obyvateľov zo všetkých kútov Európy.”
Prichádza obdobie, v ktorom uspejú tí, ktorí nástrahy novej doby dokážu premeniť na príležitosti. V ICE sme presvedčení, že ak chce Slovensko v tomto príbehu stáť na strane úspešných, musí byť pripravené nielen na úrovni národných politík, ale koordinovať tieto politiky aj na regionálnej úrovni a aktívne prispievať k ich formovaniu na úrovni Európskej Únie. Veríme, že je čas prebudiť potenciál, ktorý v sebe stredná Európa má a premeniť ho na produktívne úsilie o spoločné dobro obyvateľov zo všetkých kútov Európy.
Tvorba kvalitných verejných politík nesmie byť odtrhnutá od európskeho kontextu, naopak, ten musí byť integrálnou súčasťou rozhodovacieho procesu, spolu s dôkladnou verejnou diskusiou. Poskytujeme preto svoje schopnosti a kapacity na vytvorenie fóra pre diskusiu a tvorbu verejných politík tak, aby zodpovedali požiadavkám a tlakom zmeneného sveta. V našej činnosti sa sústreďujeme predovšetkým na témy, ktoré majú potenciál byť rozhodujúcimi pri formovaní budúcnosti Slovenska i Európy. Našou ambíciou je prepájanie vlastného výskumu s expertízou domácich i zahraničných odborníkov v jednotlivých oblastiach.
Zapojením politikov, expertov, akademikov, médií i zástupcov podnikateľského sektora si sľubujeme vytvoriť silné fórum pre expertnú diskusiu. Chceme napomôcť ku kvalitnému rozhodovaciemu procesu, založenému na faktoch, sektorových analýzach a expertnej diskusii rešpektujúcej širší kontext vzťahov.
Aktuálne
Inštitút pre centrálnu Európu, o.z., zorganizoval odborné sympózium, na ktorom informoval o zámeroch, cieľoch a priebehu výskumného projektu "Slovenský inovačný klaster pre obranu a bezpečnosť". Projekt bol podporený Ministerstvom obrany a cieľom je poskytnúť komplexnú analýzu vrátane praktických odporúčaní vo forme pracovného manuálu pre vytvorenie prvého špecializovaného sektorového klastra pre obranu a bezpečnosť na Slovensku. Privítali sme zástupcov viacerých ministerstiev, štátnych organizácií, ale aj akademickej sféry a priemyselných subjektov, ktorí boli výbornými hodnotiteľmi zámeru vytvorenia špecializovaného klastra na Slovensku. Manuál, ktorý zasadzuje potrebu vzniku klastra pre obranu a bezpečnosť do slovenských reálií, v kontexte potreby medzinárodnej spolupráce v rámci EÚ a NATO, obsahuje aj najlepšie skúsenosti z praxe vybraných krajín, prínos takéhoto klastra pre hospodárstvo, zdôvodnenie dôležitosti podpory inovácií aj v oblasti obrany a bezpečnosti, praktické návrhy na realizáciu sektorového klastra na Slovensku ako aj zmapovanie potenciálnych partnerov v rámci Slovenska. Prax ukazuje, že podpora vhodnej infraštruktúry na podporu inovácií, prepojenie (aj už) existujúcich kapacít a zapojenie sa do medzinárodných projektov je nevyhnutnosťou, ale aj možnosťou vhodného využitia už existujúcich výskumných a výrobných kapacít a najvhodnejšou formou verejných investícií, ktoré môžu znásobiť ich prínos. Predpokladom úspešného a efektívneho fungovania inovačného klastra je však primerané zastúpenie a aktívna účasť vybraných výskumných organizácií, priemyselných subjektov a štátnych inštitúcií.