Konferencia – Európska azylová politika po Ukrajine

Bratislava, 12.-13.7.2023

Dňa 13. júla sa konala konferencia Európska azylová politika po Ukrajine, ktorú usporiadal Inštitút pre centrálnu Európu v spolupráci s Univerzitou v Liége a Univerzitou Paris Cité v rámci projektu ACRONYM. Cieľom konferencie bolo priniesť nové pohľady na tému migrácie v kontexte prebiehajúcej vojny na Ukrajine a vojnou vyvolanej utečeneckej krízy.

Na štyroch panelových diskusiách sa zúčastnili poslanci NR SR, zástupcovia MZV a EZ SR, odborníci na migračnú politiku, zástupcovia mimovládnych organizácií, akademici a odborníci v oblasti migrácie, ktorí si vymenili názory na túto tému a poukázali na medzery a nedostatky, ktoré bránia prijatiu účinných rozhodnutí v oblasti migrácie. Konferencia poukázala aj na problém zneužívania témy migrácie politikmi a zdôraznila potrebu odpolitizovania tejto oblasti a reflektovania na migráciu cez prizmu racionality podloženej faktami.

Na konferencii bol tiež spustený Central European Migration Research Hub ako virtuálna platforma, ktorá bude združovať a prepájať akademikov a odborníkov z oblasti migrácie z regiónu strednej Európy i mimo neho. Platforma má zároveň slúžiť ako miesto na zdieľanie odborných publikácií, projektov v oblasti migrácie a azylu, príležitostí na spoluprácu, ako aj rôznych podujatí a konferencií  týkajúcich sa migrácie, s cieľom uľahčiť vytváranie sietí a zoskupení ľudí v regióne strednej a východnej Európy v tejto tematike. V druhej časti konferencie akademici prezentovali svoje vedecké štúdie, v ktorých poukázali na význam sociálno-zdravotnej perspektívy pri realizácii efektívnej azylovej politiky, problematiku diskriminácie voči utečencom, ktorí sú príslušníkmi menšín, a predstavili projekty realizované slovenskými univerzitami v súvislosti s migráciou.

 

     

    

Manažment životného cyklu vojenskej techniky

1.7.2023 – 31.12.2023

 

 

“Obstarávanie vojenskej techniky predstavuje nielen potenciálne vylepšenie obranných spôsobilostí, ale poväčšine tiež významnú záťaž na rozpočet ministerstva obrany a verejné financie ako celok. Pri posudzovaní ceny sa verejnosť obvykle stretne len s tzv. obstarávacou cenou techniky, ktorá často nezohľadňuje celkový životný cyklus zahrňujúci servis, logistiku, výcvik, ale aj náklady na samotné vyraďovanie techniky z užívania ozbrojených síl. Takýto komplexný pohľad potom ukazuje oveľa realistickejší pohľad na požiadavky z verejných zdrojov. Je preto nevyhnutnosťou, aby sa komplexný proces posudzovania a obstarania novej vojenskej techniky riešil cez optiku sledovania všetkých nákladov, ktoré nám môžu poskytnúť oveľa správnejšie/presnejšie vnímanie celkových potrebných nákladov.

Projekt „Manažment životného cyklu vojenskej techniky“ sa uskutočnilo vďaka podpore Ministerstva obrany SR a spoločnosti Rheinmetall MAN. “

ČÍTAJ VIAC: https://iceoz.sk/manazment-zivotneho-cyklu-vojenskej-techniky/