Slovenský inovačný klaster pre obranu a bezpečnosť

Estónsko, 6.10.2023 / Maďarsko, 12.10.2023/ Česká republika, 9.11.2023

Medzinárodná spolupráca je predpokladom technologického rozvoja a poskytuje externé know-how, ktoré možno využiť na posilnenie a zlepšenie inovačnej kapacity krajiny. ICE uznáva pridanú hodnotu takéhoto prístupu založeného na spolupráci. V rámci svojho projektu “Slovenský inovačný klaster pre obranu a bezpečnosť”, ktorého cieľom je zmapovať a posúdiť najvhodnejšiu stratégiu pre vytvorenie obranného klastra na Slovensku, sa zástupcovia ICE stretli so zástupcami krajín a organizácií, ktorých geografická blízkosť, charakteristika a štrukturálne usporiadanie sú podobné Slovensku a ktorých excelentnosť v oblasti zakladania a riadenia klastrov je nespochybniteľná. Osobitná pozornosť bola venovaná 3 krajinám vrátane Estónska, Českej republiky a Maďarska. Estónsko je jedným z popredných inovátorov v oblasti obrany vrátane technológií dvojakého použitia. Zástupcovia ICE sa stretli so zástupcami estónskeho obranného klastra, mimovládnej organizácie, ktorá pomáha zvyšovať inovačný potenciál moderného obranného priemyslu, ako aj hospodárstva ako celku.

V Maďarsku zástupcovia MO HU informovali zástupcov ICE o prístupe Maďarska k obrane a inováciám. Pokiaľ ide o Českú republiku, zástupcovia ICE sa stretli so zástupcami AOBP, ktorí vysvetlili štruktúru spolupráce medzi českou vládou a AOBP, ako aj úlohu organizácie v obrannom inovačnom ekosystéme v Česku. Okrem 3 cieľových krajín venovala ICE osobitnú pozornosť aj Dánsku ako jednému z priekopníkov v uznávaní dôležitosti podpory inovácií a špičkovým lídrom v tejto oblasti. Pokiaľ ide o Dánsko, zástupcovia ICE sa zúčastnili na webinári s Klausom Bolvingom, riaditeľom pre rozvoj podnikania a bývalým generálnym riaditeľom dánskeho obranného klastra CenSec (Center for Defence, Space & Security). Všetky návštevy a webinár s dánskym zástupcom Klausom Bolvingom poskytli prehľad o rôznych stratégiách uplatňovaných pri zakladaní a riadení obranných klastrov, ako aj pri podpore inovácií. Tieto informácie využijeme a zapracujeme do našej analýzy a odporúčaní pre Ministerstvo obrany SR.

Projekt „Slovenský inovačný klaster pre obranu a bezpečnosť“ na preskúmanie možností založenia a prevádzkovania je podporený MO SR.

     

Manažment životného cyklu vojenskej techniky

Bratislava, 27.9.2023

“Obstarávanie vojenskej techniky predstavuje nielen potenciálne vylepšenie obranných spôsobilostí, ale poväčšine tiež významnú záťaž na rozpočet ministerstva obrany a verejné financie ako celok. Pri posudzovaní ceny sa verejnosť obvykle stretne len s tzv. obstarávacou cenou techniky, ktorá často nezohľadňuje celkový životný cyklus zahrňujúci servis, logistiku, výcvik, ale aj náklady na samotné vyraďovanie techniky z užívania ozbrojených síl. Takýto komplexný pohľad potom ukazuje oveľa realistickejší pohľad na požiadavky z verejných zdrojov. Je preto nevyhnutnosťou, aby sa komplexný proces posudzovania a obstarania novej vojenskej techniky riešil cez optiku sledovania všetkých nákladov, ktoré nám môžu poskytnúť oveľa správnejšie/presnejšie vnímanie celkových potrebných nákladov.
Existuje viacero moderných prístupov, ktoré môžu pomôcť znížiť a zefektívniť procesy v rámci životného cyklu vojenskej techniky. Institute for Central Europe (ICE) preto pripravil odborné sympózium, ktoré okrem upozornenia na tento zanedbávaný, ale pritom kriticky dôležitý aspekt modernizácie ozbrojených síl, prediskutuje aj iné možnosti znižovania nákladovosti i zefektívnenia procesov v rámci celkového životného cyklu vojenskej (najmä pozemnej) techniky a to včítane medzinárodnej spolupráce. Práve medzinárodná spolupráca by mohla byť jedným zo zásadných riešení pri znížení celkových nákladov počas celého životného cyklu vojenskej techniky. Podujatia sa preto zúčastnia najvyšší predstavitelia Ministerstva obrany SR na čele s p. štátnym tajomníkom a náčelníkom Generálneho štábu OS SR, vojenský pridelenec Spolkovej republiky Nemecko, ale aj delegácia českého ministerstva obrany a zástupcovia štátnych priemyselných podnikov, ako aj súkromných spoločností. Podujatie pod názvom „Manažment životného cyklu vojenskej techniky: Skúsenosti, očakávania a možnosti spolupráce“ sa uskutočnilo vďaka podpore Ministerstva obrany SR a spoločnosti Rheinmetall MAN. “